Those who Qualified for the Queen's Scout Award in 1964

ABBOTT, Terrence Stephen             1st Waverton (SCEGS)
ADDERLEY, John Edward                1st Turramurra
ALFRED, John Walter                  1st Sutherland
ANDERSON, Bruce Gregory              1st Peakhurst
ANGEL, Keith                         1st Wyong
ARONEY, Nicholas                     3rd Maroubra
ASPERY, Ainslie Grant                1st North Ryde
AUDSLEY, Peter John                  1st North Ryde
AUSTIN, Raymond                      1st Argenton
AUSTIN, Rodney James                 1st Greenacre
BAGGS, Kevin Robert Crossland        1st Ramsgate
BAIRD, John Christopher              1st Denistone
BAKER, Garry Martin                  1st Orange
BALDWIN, Laurence Frederick          Lones
BALDWIN, Richard Charles             2nd Penshurst
BARRY, Kevin John                    1st Granville
BARTER, Bruce James                  1st Sylvania
BARTLETT, Terry Edward               1st Austinmer
BELL, Keith Bernard                  1st Ryde
BELL, Robin David                    1st Orange
BENNETT, Edwin                       1st Springwood
BENNETT, Stephen                     1st Narrabeen
BESLEY, Graham Russell               2nd Penshurst
BEST, Ian Frederick                  1st Wyong
BLACKSTOCK, Paul                     1st Taree
BOLAND, Bruce Thomas                 2nd Belmont
BOOTH, Kevin                         4th Goulburn
BOOTHBY, John                        1st Gymea
BOREHAM, Bruce William               3rd Canberra
BOSTON, Paul Vernon                  1st Tenterfield
BOYD, Frank Peter                    1st Unanderra
BREAKSPEAR, Brian Gordon             1st Georges Hall
BRIGGS, Frank James                  3rd Hurstville
BROWN, Peter George                  1st Penshurst
BROWN-KING, Christopher              1st Gymea
BRYANT, Graham                       1st Rockdale
BULLEN, Frank                        2nd Belmont
BULLUSS, Leslie Edward               1st Ingleburn
BURGESS, David Alan                  1st Killara
CAIRNS, Richard Kennedy              1st Doonside
CALDWELL, John                       1st South Grafton
CALDWELL, Reginald                   1st Edgecliff
CAMILLOS, Angelo                     1st Oyster Bay
CAMPBELL, Alec Keith                 1st West Epping
CAMPBELL, Richard Douglas            2nd Longueville
CARVER, Malcolm James                1st West Pymble
CASTLES, James Charles               1st Granville
CATTS, Ralph Murray                  1st Sutherland
CLARK, Barry Philip                  1st Penshurst
COCKING, Glenn Douglas               1st Highfields
COLEMAN, Terrance Francis            1st East Hills
COLLINS, Greig William               1st Castle Hill
COLLINS, Neil James                  1st Caringbah
COLLINS, Peter Vincent               1st Muswellbrook
COOK, Barry William                  2nd Revesby
COOKE, Geoffrey Joseph               1st Yagoona
COOPER, Richard                      1st South Turramurra
COUSINS, Geoff                       1st Yagoona
CRAIG, David Paul                    1st Picnic Point
CRONAN, Terry                        1st Corrimal
CUNNINGTON, Robert                   1st Kingsgrove
CURRIE, John William                 2nd Belmont
DAVIES, Peter Alexander              1st Merrylands
DAVISON, Gregory Bruce               2nd Strathfield (Trinity Grammar)
DAWSON, Brett Reginald               1st Windsor
DAWSON, Graham Ian                   1st Smithfield
DENHAM, Donald Albert                1st Beverly Hills
DILLON, Michael Charles              4th Strathfield
DOOREY, John Raymond                 1st Padstow
DRAKE, Brian David                   1st Ashfield
DUNN, Kerry Stanley                  1st Birmingham Gardens
DUNN, Peter                          1st West Tamworth
DUTTON, Colin                        1st Bexley North
EDDS, Bruce                          1st Denistone
EDGAR, Andrew William                1st Tamworth
EDWARDS, John Michael                1st Maroubra
EDWARDS, Robert Anthony              1st Maroubra
EGGER, Peter                         1st Hunters Hill
ELLIS, Norman John                   1st South Coogee
EVANS, Bruce William                 1st Kogarah Bay
EVANS, John                          1st Denistone
EVANS, John Anthony                  1st Punchbowl
FAIRFAX, Jeffrey                     1st Peakhurst
FERGUSON, Ian                        1st West Ryde
FILKINS, Clive Edward                1st Padstow
FISHER, Terrence Peter               2nd Dulwich Hill
FISK, John Norman Frank              1st Granville
FLICK, Stephen                       1st Pymble
FORAN, John Gerard                   4th Waverley(31st Catholic)
FORD, Alan John                      1st Woy Woy
FORTUNE, David                       1st Leichhardt
FRANCIS, Leslie                      1st Haberfield
FRATER, Keith                        1st Merrylands
GALLARD, Allen Clifford              1st Beverly Hills
GERDES, Robert Peter                 1st Ryde
GILLINGHAM, Robert                   1st Yarralumla
GODWIN, Peter James                  1st Lindfield
GOODWIN, Eric John                   1st Harbord
GRAHAME, Pearce                      1st Unanderra
GRAY, Allan Noel                     2nd Adamstown
GRAY, Ralph William                  1st Goulburn
GRAY, Richard Thomas                 1st South Coogee
GREEN, Barry Ronald                  1st Concord
GREGORY, William John                2nd Enfield
GREY, Keith Charles                  1st Padstow
GRIFFEN, Earle Howard                2nd Panania
GRIFFITH, Roas Ian                   1st Lilli Pilli
GRILL, John Michael                  1st Edgecliff
HALL, Philip Arthur                  1st Earlwood
HANLEY, Robert                       1st Campbelltown
HANSFORD, Kenneth Donald             1st Merrylands
HARRISON, Ian Stanley                1st Granville
HARVEY, Philip James                 1st Willoughby
HAWKINS, Barry                       1st Manilla
HAYLES, Richard                      1st Moorebank
HEALEY, Richard James                1st Granville
HEITBRINK, Hans                      1st South Grafton
HENDERSON, Trevor Allan              1st Charlestown
HENRYS, James                        2nd Mortdale
HERBORN, Andrew                      1st Castle Hill
HINDER, Brian Richard                1st East Roseville
HINDS, David                         1st Argenton
HOLLEY, John Eric                    Lones
HOPE, Lindsay David                  1st Springwood
HORDERN, David Edward Carr           1st Wahroonga
HUNT, Robert William                 1st Meadowbank
HUTCHINSON, Geoffrey William         1st Wallsend
HUTCHINSON, Gilbert Stanley          1st Bonalbo
HUTCHISON, Kevin                     1st Rockdale
INGS, Keith                          4th Goulburn
IRWIN, Colin John                    1st Earlwood
JACKSON, Stephen Darrell             1st Hurstville
JAMES, Kevin Lindsay                 2nd Canterbury (St Paul's)
JAMES, Raymond Alan                  1st Padstow
JENNER, Paul                         1st West Tamworth
JESSOP, Ian                          1st West Ryde
JOLIFFE, Keith                       1st Doonside
JONES, Warren Forester               1st Albury
JUNEE, Paul Alex                     2nd Padstow
KANE, John Leonard                   1st South Granville
KAY, Alan Edward                     1st West Peakhurst
KAY, Stephen Roy                     2nd Panania
KEEN, Paul David                     2nd North Bondi (Judean)
KERR, Michael                        1st Cabra-Vale
KEYS, Michael James                  2nd Gosford
KING, Robert Frederick               1st Killara
KIRKNESS, Douglas John               1st Kandos
KITLEY, Peter                        1st Warragamba
KLOOTS, Everard                      1st Gerringong
LAWRENCE, Peter                      1st Campsie
LEA, Roger                           3rd Maroubra
LEACH, Kenneth Richard               1st Allawah
LEE, Jeffrey Phillip                 1st Beverly Hills
LEECE, John Danvers                  1st Roseville
LEPLASTRIER, Geoffrey Ross           1st Sylvania
LITTLE, Gregory                      1st Alexandria
LITTLEJOHN, Phillip                  Guildford
LLEWELLYN, John George               1st Mayfield
LUKEMAN, Barry Douglas               1st Lilli Pilli
MACKENZIE, Anthony Joseph            2nd Revesby
MACKINLAY, William                   1st Caringbah
MACKS, Allan                         1st Allawah
MADDAFORD, Graeme                    1st East Hills
MADSEN, Jeffrey                      1st Bexley North
MAHAFFEY, Robert James               Kahibah
MAHER, Ronald Francis                2nd Randwick (Catholic)
MANN, Lawrence Russell               5th Chatswood
MARCHANT, John Charles               2nd Pennant Hills
MATTHEWS, Owen                       1st Castle Hill
MATTICK, Brian                       1st Castle Hill
MAWSON, David Thomas                 2nd Leichhardt (16th Catholic)
MCCABE, Gregory John                 1st Taree
MCCRACKEN, Stephen                   1st Tamworth
MCDONALD, Robert William             2nd Gosford
MCEVOY, John Henry                   1st Killara
MCGRATH, Peter John                  2nd Revesby
MCINNES, Peter                       1st Port Jackson
MCINTOSH, John David                 1st Granville
MCKAY, Denis Ronald                  1st Austinmer
MCKENZIE, Graham                     1st North Ryde
MCNEIL, Geoffrey                     2nd Pennant Hills
MCNEILL, Roderick Ian                2nd Penshurst
MEARS, Kenneth                       1st Bexley North
MILLBURN, David                      1st Narrabeen
MILLMORE, Brian                      1st Bowenfels
MOL, Gerardus Johannes               3rd Hurstville
MORGAN, Brian Roy                    1st Murrurundi
MORGAN, John Armstrong               1st Turramurra
MORRISON, Frank                      1st Yagoona
MORRISON, Keith                      1st West Tamworth
MORTIMER, Roland Ronald              2nd Gosford
MULDOON, John                        3rd Coffs Harbour (St John's)
MURPHY, Richard James                4th Strathfield
NEW, Peter                           1st Caringbah
NICHOLLS, Leslie William             1st Oyster Bay
NIXON, Malcolm John                  1st Wagga Wagga
NORTON, George Stephen               1st Granville
NOTLEY, Keith William                1st North Ryde
OATES, Raymond John                  1st Kogarah Bay
O'NEILL, James Barry                 2nd Bellevue Hill (Holy Cross)
PADE, Peter Cyril                    1st Nambucca Heads
PARSONS, Brett Hilton                2nd Mortdale
PARSONS, Robert Francis              1st Hay
PARTRIDGE, Ian                       1st Pymble
PATON, Robert                        2nd Pennant Hills
PETRIE, Darrell                      1st Alexandria
PHILIPPZIG, Uwe Peter                Lones
PHILLIS, John Frederick              1st Waverton (SCEGS)
PHILP, John Eric                     1st Clovelly
PORTER, Barry                        1st Liverpool
POULOS, Theo                         1st Maroubra
PRENTICE, Damien William             2nd Artarmon
PRICE, Paul George                   1st Warragamba
PYNE, Alan Ronald                    5th Goulburn
PYNE, Laurence Keith                 5th Goulburn
PYNSENT, Stephen Francis             1st Yagoona
PYSDEN, Ian Stanley Grant            1st Narrandera
RAMSAY, Colin Leslie                 1st Sailors Bay
RANDALL, Colin Brian                 2nd Gosford
REES, Stanley Sydney                 1st Baulkham Hills
REYNOLDS, Paul Vincent               1st Bowraville
REYNOLDS, Richard Jack               2nd Gosford
ROBERTS, Garry Mansfield             1st Leichhardt
ROBERTSON, Graeme Dallas             1st Cootamundra
ROBERTSON, Ian Gordon                2nd Mortdale
ROBINS, Bruce William                2nd/3rd Lindfield
ROGERS, Ian                          3rd Canberra
ROSE, Peter Gordon                   1st North Wollongong
RUDD, Allan John                     2nd Padstow
SANDERS, Rodney John                 1st Campsie
SARGEANT, Bruce                      1st Moorebank
SAXBY, Colin Joseph                  2nd Padstow
SCARR, Ian Wesley                    1st Beverly Hills
SCHUBERT, Vincent Raymond            1st Unanderra
SCHWEINFURTH, Goetz Gernot Heinrich  1st West Peakhurst
SCOTT, Gordon                        1st Gymea
SCOTT, Peter                         1st West Tamworth
SCRIMES, Geoffrey William            1st Clemton Park
SHERWOOD, John Edwin                 1st Granville
SHREEVE, Robert Samuel               2nd Padstow
SILBURN, Barry                       1st Bankstown
SMITH, Clifford James                1st Birmingham Gardens
SMITH, Geoffrey Joseph               1st Weston
SMITH, Keith Victor                  1st Padstow
SMITH, Peter Hugh                    2nd Pennant Hills
SMITH, Phillip Westley               1st Killara
SMITH, Robert Alec                   2nd Canterbury (St Paul's)
SMITH, Robert Brian                  1st Peakhurst
SOLOMON, Wayne Maurice               2nd Padstow
SOUTHWELL, Ian David                 1st North Ryde
SPENCE, Stephen                      1st East Gosford
SPINK, Stanley                       1st Argenton
SPRAGGON, Peter William              1st North Ryde
ST VINCENT, Michael                  2nd Adamstown
STAPLETON, Colin                     4th Waverley(31st Catholic)
STEIN, Melvin                        2nd North Bondi (Judean)
STEWART, John William                1st North Wollongong
STILL, Graham                        2nd Pennant Hills
STRAKER, Kenneth Raymond             1st Hurstville
SWAN, George                         1st Argenton
TAME, Paul Maurice                   1st Kogarah
TAMSETT, Peter                       4th Goulburn
TAPP, Bruce Rosser                   Kahibah
TATLER, Ronald Edward                1st Padstow
TAYLOR, Keith John                   2nd Belmont
THOMAS, Ian                          3rd Cessnock
THOMAS, Michael Gerard               1st Port Macquarie
THURSTON, John Ellis                 1st Argenton
TIERNEY, John                        1st Gerringong
TOLHURST, Ray                        1st Corrimal
TOPHAM, Neil                         4th Goulburn
TUBNOR, Edward Harold                4th Auburn
UNDERWOOD, Ross Ian                  2nd/3rd Lindfield
VALENTINE, Douglas Neil              1st Earlwood
VARLEY, Peter                        1st Camden
WALKER, Peter Leslie                 1st Gymea
WARBURTON, Ronald                    4th Goulburn
WATSON, Christopher Alan             3rd Cessnock
WAUGH, Robert John                   1st Nambucca Heads
WEBSTER, Graham Clinton              1st Sailors Bay
WELLS, David                         1st Corrimal
WELLS, Robert                        5th Chatswood
WHITELEY, Christopher Gordon         1st Peakhurst
WHITWORTH, Richard Hugh              1st Engadine
WIGNELL, Peter                       2nd Dulwich Hill
WILCOCK, William Harry               2nd Waverley
WILLIAMS, Warwick Hamilton           1st Revesby
WILSON, Ronald James                 2nd Dulwich Hill
WILSON, Trevor John                  1st Edgecliff
WISBY, John                          1st Chester Hill
WOOD, Christopher Francis            1st Doonside
WOODGATE, Geoffrey Edward            1st Glebe
WOOLLEY, Rodney Charles              1st Goulburn
WYNDHAM, Hugh Roger                  2nd Gosford
YATES, Allan                         1st Gymea